Category

Gjeografi

Kepleri i NASA-s

Publikuar më 30/04/2015

A e din se…Kepleri i NASA-s nuk ka te ndalur, tanime ky observator eshte duke monitoruar mbi 150 mije yje te cilat supozohet se i ngjajn Diellit tone e ne…

Më Shumë

Pema Hyperion

Publikuar më 30/04/2015

A e din se…Pema Hyperion – Pema me e lartë në botë 115,61 metra lartësi, afër 800 vjet e vjetër… Kaliforni, USA

Më Shumë

Forma elipsoide e tokës

Publikuar më 30/04/2015

A e din se…Forma elipsoide e tokës është marrë nga Veriu dhe Jugu sepse forca e gravitetit që e kishte zbuluar shkencëtari anglez Isaac Newton ushtrohet në të dy polet

Më Shumë

Vatnajokull

Publikuar më 30/04/2015

A e din se…Vatnajokull, Islande Parku natyror i akullt, cilesohet si dramatikisht i bukur, duke u cilesuar si nje vend spektakolar per eksplorimin e tuneleve te nendheshme dhe te akullnajave…

Më Shumë

Durmitor

Publikuar më 28/04/2015

A e din se…Durmitor,Mal i Zi Ne listen e gjate te parqeve te permendura duket se rajoni i Ballkanit ze nje vend kryesor ne renditje. Nje nga parqet me te…

Më Shumë

Pirin

Publikuar më 27/04/2015

A e din se…Pirin, Bullgari Parku natyror i Pirinit ne jug te Bullgarise, eshte nje nga me te spikaturit ne gadishullin ballkanik. Malet qe arrijne deri ne 3000 metra lartesi…

Më Shumë

Caldera de Tapuriente

Publikuar më 27/04/2015

A e din se… Caldera de Tapuriente, Ishujt Kanarie Ishujt Kanarie nuk jane vetem nje atraksion veror dhe plazhi. Perveç diellit, seksit dhe sangrias, ishujt kanarie ofrojne pamje spektakolare ne…

Më Shumë

Parku i Bialowiezas

Publikuar më 27/04/2015

A e din se… Parku i Bialowiezas, Poloni Nje park i veçante, ku stina me e bukur per ta vizituar eshte ajo e pranveres. Nje nga vendet e pakta ne…

Më Shumë